Kivituhka 0–4 mm mäntsälän musta – tyylikäs valinta pihan viimeistelyyn!
Kivituhka 0–4 mm mäntsälän musta on laadukas ja monikäyttöinen pintamateriaali, joka soveltuu erinomaisesti pihoille, kulkuväylille ja erilaisten kivituotteiden asennukseen. Tämä tummanharmaa, lähes mustaan vivahtava kivituhka tunnetaan erityisesti poikkeuksellisesta tiivistymiskyvystään. Oikein asennettuna se muodostaa napakan ja kestävän pinnan – lähes asfaltin veroisesti. Saat meiltä kivituhkaa suursäkeissä sekä irtotavarana suoraan kohteeseen.
Miksi valita mäntsälän musta 0-4 mm kivituhka?
Mäntsälän musta kivituhka erottuu edukseen tiiviydellään ja näyttävällä värisävyllään. Sen ominaispaino on suurempi kuin sekavärisellä kivituhkalla, minkä ansiosta se tiivistyy erityisen kovaksi ja kantavaksi alustaksi. Kun kivituhka asennetaan hienojakoisen vesisuihkun ja täryttimen avulla, saadaan aikaan tasainen, kulutusta kestävä pinta esimerkiksi:
- Pihakäytäville
- Autopaikoille
- Terassin alustoihin
- Laattojen ja pihakivien pohjalle
- Muurien ja pihapatsaiden asennusalustaksi
Lisäksi mäntsälänmusta kivituhka 0-4 mm toimii erinomaisesti nurmialueiden reunustuksessa ja rajauksissa.
Tyylikäs värisävy luonnonkivien ja liuskelaattojen rinnalle
Tummanharmaa, hienoisesti punapigmenttinen sävy tekee tästä kivituhkasta visuaalisesti näyttävän vaihtoehdon. Se sopii erityisen hyvin yhteen mustan tai tummanharmaan liuskekiven kanssa. Kun laatoituksessa jätetään leveämmät saumausvälit, kivituhkan syvä sävy pääsee kauniisti esiin ja luo harmonisen kokonaisuuden.
Koska kyseessä on luonnontuote, värisävy voi vaihdella hieman eräkohtaisesti. Tämä tekee jokaisesta pihasta yksilöllisen.
Mistä mäntsälän musta kivituhka tulee?
Kivituhka syntyy, kun kalliota murskataan ja seulotaan eri raekokoihin. 0–4 mm kivituhka sisältää hienojakoista kivipölyä (0 mm) sekä pieniä kivirakeita aina 4 millimetriin saakka. Hienojakoinen pöly sitoo rakeet yhteen, mikä mahdollistaa tehokkaan tiivistymisen ja kestävän lopputuloksen.
Mäntsälän musta kivituhka 0-4 mm louhitaan Mäntsälän alueelta, ja tuotteen nimi viittaa sen alkuperään. Eri paikkakunnilta saatavat kiviainekset eroavat väriltään kallion koostumuksen mukaan. Suomen rannikkoalueilla esiintyy usein punasävyistä graniittia, ja myös Mäntsälän seudulla louhitaan punaista graniittia. Tämä geologinen tausta vaikuttaa osaltaan kivituhkan hienoiseen punertavaan vivahteeseen.
Näin asennat kivituhkan oikein
Asennus on helppoa ja onnistuu sekä koneellisesti että käsin:
- Levitä kivituhka tasaisesti halutulle alueelle
- Suositeltu asennuspaksuus pihan pintaan on 3–7 cm, riippuen pohjan tasaisuudesta ja korkotasoista
- Tasoita pinta huolellisesti
- Kastele hienojakoisella vesisuihkulla
- Tiivistä täryttimellä, kunnes pinta on napakka
Vaihtoehtoisesti kivituhkan voi jättää luonnollisesti tiivistymään ajan myötä. Ensimmäinen sade tuo esiin tuotteen todellisen värisävyn, kun pöly laskeutuu ja kivirae jää pintaan.
Rinnetonteilla ja kaltevilla pinnoilla on tärkeää huomioida veden ohjaus, sillä voimakas sade voi kuljettaa hienoainesta mukanaan. Tällöin suositellaan tukirakenteita, porrastusta tai vaihtoehtoista pintamateriaalia.
Lue lisää pihatöistä ja kivituhkan asennuksesta Oppaat ja ohjeet-sivuiltamme >
Kivituhkapiha on helppohoitoinen ja pitkäikäinen ratkaisu
Kivituhkapiha on vaivaton pitää siistinä. Lehdet ja roskat voi haravoida pois, ja mahdolliset sateen aiheuttamat kuopat on helppo tasata lisäämällä uutta kivituhkaa. Kun alle asennetaan suodatinkangas tai juurimatto, rikkakasvien kasvu pysyy hallinnassa pidempään.
Tilaa mäntsälän musta kivituhka 0-4 mm pihaasi!
Kivituhka 0–4 mm mäntsälän musta on erinomainen valinta, kun haluat kestävän, tyylikkään ja helposti huollettavan pihan. Se yhdistää hyvän kantavuuden, näyttävän värin ja monipuoliset käyttömahdollisuudet.
Ota yhteyttä asiantuntevaan asiakaspalveluumme ja varmista, että valitset juuri oikean määrän ja toimitustavan kohteeseesi. Näin varmistat onnistuneen lopputuloksen, joka kestää aikaa ja käyttöä.
Ykkösmyynnistä on saatavilla myös isompirakeinen, upea kivituhka 0-6 mm musta, joka soveltuu erinomaisesti samanlaisiin käyttökohteisiin kuin kivituhka 0-4 mm mäntsälän musta.
Kivituhka 0-4 mm mäntsälän musta saatavana Ykkösmyynnistä
- Pakkaamme tuotetta suursäkkeihin, saatavana kaksi kokoa: suursäkki 400 l ja suursäkki 700 l
- Isompiin projekteihin tilaa tuotetta valmis nuppi- tai kasettiautokuormallinen
Suursäkkien toimituksesta voit katsoa ohjevideon tästä sekä irtotavara toimitusten ohjevideon tästä.
Autamme mielellämme sopivan tuotteen valinnassa, kysy meiltä puh. 010 327 2220 tai sähköpostilla asiakaspalvelu@ykkosmyynti.fi.
Piti tilata lisää mäntsälänmustaa kivituhkaa. Toimitus mukavasti sovittuun paikkaan. Purkupaikalla mäntsälänmustaa.
Tiivistyy hyvin ja sopii erinomaisesti kulahtaneen asfaltin viereen ja mustien betonireunakivien ja muurikivien kaveriksi. Kuvassa Mäntsälänmusta on asennettu edellisenä päivänä.